Gatunek: dokumentalny | 2020 | Netflix.

High Score to 6-odcinkowy program, który ukazuje nam początek i rozwój gier video od lat 70-tych przez 80-te po wczesne lata 90-te w ramach sugestywnej narracji NETFLIX‘a. Znajdziemy tu wypowiedzi twórców gier, takich firm jak Atari, SEGA czy Nintendo. Prześledzimy ewolucję jaką przeszła branża gier w tamtym okresie – od automatów z grami po konsole i gry 3D. Materiał zawiera również wypowiedzi zawodowych graczy, którzy osiągnęli sukcesy w pierwszych tego typu zawodach, które można uznać za początek e-sportu. Cały materiał został dodatkowo wzbogacony o archiwalne nagrania z tamtych lat. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to typowy film dokumentalny a raczej prezentowanie własnego przekazu w oparciu o wybrane fakty.

High Score: Złota era gier | Netflix.

Od automatów z grami po konsole i gry 3d.

High Score to głównie wypowiedzi i wspomnienia ludzi branży, twórców gier takich jak Richard Garriot (Ultima), John Tobias (Mortal Kombat), Akira Yasuda (Street Fighter), Gail Tilden (Nintendo) czy Roberta Williams (King’s Quest). Ich prezentacje ukazują nam w jaki sposób powstawały kultowe dziś gry. Często same wypowiedzi wzbogacane są np. oryginalnymi szkicami projektów. Mamy również wskazane czym inspirowali się sami twórcy: kolejka górska (Sonic the Hedgehog), akwarele (Final Fantasy) czy twórczość H.G. Wells (Space Invaders). Możemy zatem otrzymać trochę ciekawostek, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Sporo poświęca się również rywalizacji pomiędzy gigantami takimi jak NINTENDO i SEGA. Całość skupia się jednak wyłącznie na rynku Japonii i USA. Nie ma w programie informacji o Amidze czy Commodore 64.

High Score | Netflix 2020 | Trailer

NETFLIX’OWA różnorodność.

Dość sporo uwagi poświęca się wszelkim mniejszością w branży gier video. Mamy tutaj między innymi Rebecce Heineman, która jest pierwszą zwyciężczynią krajowego turnieju gier wideo i obecnie transseksualistką. W kolejnym odcinku przytaczana jest historia afro-amerykanina Jerry’ego Lawsona, człowieka w dużej mierze odpowiedzialnego za stworzenie kartridży, który został zupełnie zapomniany. Jest również wątek homoseksualny – Ryan Best, który stworzył grę RPG LGBTQ GayBlade.

 

O programie:
Tytuł oryginalny:
High Score
Data premiery: 19.08.2020
Gatunek: Dokumentalny
Ilość odcinków: 6

WSPOMÓŻ SERWIS

>> Prosimy - oceń nasz post <<

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 120

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here