Gatunek: komedia, science-fiction | 2 sezony | 2020 -2022

Cyfrowe niebo.

Ludzkość od zarania dziejów szukała sposobu na nieśmiertelność – cytując Freddiego Mercurego “who wants to live forever?” (no chyba prawie każdy;)). Część swoje nadzieje powiązała z religią i obiecanym życiu w niebie (ku uciesze “kapłanów”). Inni wierzą w reinkarnacje a jeszcze inni wierzą, że już wkrótce sami zbudujemy sobie niebo i osiągniemy nieśmiertelność przenosząc swoją świadomość do cyfrowego świata. I o tym jest właśnie Upload!

Nasz główny bohater Nathan (Robbie Amell), młody, zdolny współwłaściciel firmy z branży IT ma wszystko – świat stoi przed nim otworem. Piękna narzeczona, rozwijająca się firma, wysportowane ciało, kwadratowa szczęka. Do czasu aż jego autonomiczne w pełni bezpieczne auto (nie ulegające wypadkom) ma wypadek. Nathan stoi przed wyborem – niebezpieczna operacja i widmo śmierci i końca – czy załadowanie do cyfrowego świata. Wybiera oczywiście Upload!

Upload - serial science fiction.
Upload – serial science fiction.

Lakeview – Niebo “nie tylko” dla bogatych.

Szybko okazuje się, że niebo nie jest tak wspaniałe a już na pewno nie jest tanie. Wszystko kosztuje – tak jak w darmowej grze musimy płacić za dodatki i ulepszenia. Chcesz mieć super mięśnie – żaden problem, ładne ubrania – wystarczy wybrać i zapłacić. Lakeview jest przede wszystkim dobrze prosperującym biznesem, który musi przynosić gigantyczne zyski. To typowa korporacja – nie ma tu miejsca na sentymenty. Jeśli Cię nie stać to możesz wylądować w 2Giga. Jest to “piętro” gdzie uploady mają 2 Gb danych miesięcznie a dane są zużywane nawet jak myślisz czy oddychasz. Jeśli zużyjesz cały transfer jesteś “freezowany” aż do nowego miesiąca gdzie pakiet darmowych danych jest resetowany.

Zagadka śmierci Nathana.

Nathan ma luki w pamięci – nie pamięta np. jak nazywał się projekt nad, którym pracował. Jest to nietypowe bo takie uszkodzenia nie zdarzają się innym upload’om. Każdy mieszkaniec cyfrowego nieba ma do dyspozycji swojego “Anioła”. Żywą osobę, która jest jego opiekunem i na zawołanie pojawia się jako awatar w Lakeview. Do jego zadań należy dbanie o Klienta, poprawianie usterek (glitchy). Nora (Andy Allo) jest aniołem Nathana – bardzo szybko zbliżą się do siebie. Razem zaczną próbę rozwikłania tajemniczej śmierci głównego bohatera. Nie zapominajmy przy tym, że Nathan pomimo śmierci ma dziewczynę w prawdziwym świecie – Ingrid (Allegra Edwards). Na pewno będzie ciekawie i zabawnie! Film dostępny jest na platformie Prime Video.

Upload - serial komediowy science fiction.
Upload – serial komediowy science fiction.

Komedia science fiction – czy to może się udać?

Upload jest humorystyczną karykaturą cyfrowego nieba. Mamy tu mnóstwo zabawnych i jednocześnie smutnych sytuacji. Wystarczy przytoczyć przykład mieszkańca 2Giga, który pozbawiony penisa zrobił go sobie z kartonu :). Oprócz świata cyfrowego widzimy tu również parodie pracy w korporacji. W Horizon zobaczymy wszystko co najgorsze – ukierunkowanie na zysk, bezduszność i wyzysk przedstawione w humorystyczny sposób.

Upload – serial PrimeVideo | trailer.

Świeżość, nowe spojrzenie i dobry humor.

Dwa sezony Upload ogląda się na prawdę przyjemnie. Serial potrafi wciągnąć i rozbawić. Scenariusz nie jest banalny, dialogi są niezłe. Dodatkowy atut to połączenie komedii i science fiction. Jest to po prostu dobra rozrywka.

 

O filmie:
Tytuł oryginalny:
Upload
Data premiery: 01.05.2020
Gatunek: Science fiction
Twórca: Greg Daniels
Reżyseria: Jeffrey Blitz
Aktorzy: Robbie Amell, Andy Allo, Allegra Edwards)

WSPOMÓŻ SERWIS

>> Prosimy - oceń nasz post <<

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 39

1 KOMENTARZ

  1. Świetna recenzja! “Upload” to naprawdę kawał dobrej roboty. Oglądając, przypomniałem sobie o tym, jak “Matrix” kiedyś zrewolucjonizował nasze myślenie o rzeczywistości i cyfrowym świecie. Tylko że tutaj mamy więcej humoru i mniej kung-fu, co też ma swoje plusy.

    Co do Lakeview, to faktycznie, wygląda jak raj, ale z subskrypcją. Trochę jak te luksusowe hotele, gdzie za WiFi i widok na morze płacisz jak za zboże.

    Najbardziej jaram się na rozwikłanie tej zagadki z Nathanem. Mam nadzieję, że nie skończy się to jak “Zagubieni” i dostaniemy jakieś sensowne wyjaśnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here