Gatunek: serial medyczny | USA | 2017.

Seriale o tematyce medycznej cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Warto wspomnieć chociażby Ostry dyżur, Chirurgów czy też Dr House, którego to właśnie twórca David Shore, kanadyjski scenarzysta ponownie postawił na serial o lekarzach. Główny bohater Dr Shaun Murphy nie jest jednak podobny do wspomnianego już Dr House’a. Co prawda jest intrygujący i specyficzny przy czym w zupełnie innym wymiarze. Nie jest cyniczny, zgryźliwy czy też bezczelny. Jaki zatem jest The Good Doctor? i co go wyróżnia.

The Good Doctor - sezon 1
The Good Doctor – sezon 1 | USA – 2017.

Lekarz inny niż wszyscy.

Rezydent chirurgii Shaun Murphy – cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu co oczywiście powoduje problemy z komunikacją, specyficzne reakcje i zachowania. Osobom cierpiącym na tego typu zaburzenia ciężko jest funkcjonować w naszym głośnym i chaotycznym świecie. Tytułowy The Good Doctor ma jednak coś z Dr House. Inteligencja a w zasadzie towarzyszący autyzmowi zespół Sawanta sprawia, iż posiada on fotograficzną pamięć i przejawia niezwykłe zdolności diagnostyczne. Jest to jego największy atut, który równoważy braki w komunikacji. Dzięki wstawiennictwu dyrektora szpitala Św. Bonawentury mimo oporów i obaw zostaje przyjęty na rezydenturę oddziału chirurgii. Spełnia w ten sposób swoje największe marzenie. Niczego tak nie pragnie jak tego aby zostać chirurgiem. Spowodowane jest to traumatycznym przeżyciem z jego dzieciństwa.

The Good Doctor – sezon 1 – zwiastun.

Ciekawostka

Zespół Sawanta to rzadko spotykany stan, gdy osoba z zaburzeniami rozwoju jest wybitnie uzdolniona (geniusz), co jest zazwyczaj połączone z doskonałą pamięcią. Zespół sawanta pojawia się w przybliżeniu u co dziesiątej osoby, u której zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu >> WIKIPEDIA <<

Chce być normalny!

Oprócz mierzenia się z codziennością pracy na oddziale chirurgii, trudnymi przypadkami, ciężką wielogodzinną pracą Shaun rozwija się emocjonalnie i społecznie. Chce być taki jak inni. Zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Jak sam powtarza – chce być normalny. Początkowo może wydawać się nam infantylny i bardzo schematyczny niemniej to się zmienia. The Good Doctor chce żyć jak inni – chce kochać i być kochanym.

The Good Doctor – sezon 1. Serial ABC dostępny na NETFLIX.

Dużo się dzieję nie tylko na stole operacyjnym.

W serialu zobaczymy ciekawe i nieoczywiste przypadki medyczne, które jednak stanowią tylko tło do głównych wydarzeń, którymi są perypetie Shauna i jego otoczenia. A dzieje się tam sporo. Kwitną romanse, zdarzają się dramaty i trudne życiowe decyzje. Z każdym odcinkiem poznajemy nie tylko Dr Murphy’ego ale i jego przyjaciół z pracy. Serial obejrzymy na platformie NETFLIX.

 

O serialu:
Tytuł oryginalny:
The Good Doctor
Data premiery: 25.09.2017
Gatunek: Serial medyczny
Twórca: David Shore
Aktorzy: Freddie Highmore, Antonia Thomas, Nicholas Gonzalez, Hill Harper

WSPOMÓŻ SERWIS

>> Prosimy - oceń nasz post <<

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 119

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here