Gatunek: Dokumentalny sci-fi | 2020.

Skoro Wszechświat jest tak ogromny to również oczywiste, że życie powstało nie tylko na Ziemi. Do niedawna nie byliśmy w stanie dostrzec planet z poza Układu Słonecznego. Wszystko zmieniło się w 1991 r. – gdy zaobserwowano pierwszą egzoplanetę. Dziś znamy już ich ponad 4 tysiące – kosmos jest wręcz nimi usiany. Kwestia powstania życia pozaziemskiego jest zatem pewna – w kosmosie musi ono kwitnąć. Jednak jego ogrom i odległości mogą sprawić, iż nigdy na nie nie trafimy. Najbliższe planety są bowiem oddalone od nas o biliony kilometrów.

Cztery odcinki – 4 światy.

W ramach każdego odcinka odwiedzimy inny świat. Ekstremalny dla nas niemniej nie dla powstałego tam życia. Serial przedstawia animacje wykonane techniką CGI połączone z prawdziwymi ujęciami Ziemi, naszej flory, fauny oraz wypowiedziami ekspertów z różnych dziedzin takich jak entomologia, ichtiologia. Każda przedstawiona planeta jest inna – Atlas posiada dwukrotnie większą grawitacje i gęstą atmosferę. Żyjące tam stworzenia musiały przystosować się do tych warunków. Janus – planeta nr 2 to prawdziwe ekstremum. Połowa planety spowita jest wiecznym mrokiem i zimą, druga połowa to gorąca pustynia. Za każdym razem gdy widzimy powstałe tam organizmy, twórcy nawiązują do istniejących form życia na Ziemi. Kierują się uniwersalną zasadą powstawania życia i ewolucji. Skoro jakaś forma życia mogła powstać na naszej planecie i przy tym wykształcić pewną specjalizację to jej odpowiednik na odległej planecie również. Chociaż prezentowane formy życia są różne z uwagi na wygląd, stosują te same zasady rządzące przyrodą, które panują na Ziemi. Życie stadne, fotosynteza, podstępne wabienie ofiary, symbioza międzygatunkowa, bioluminescencja. Podczas serii odwiedzamy jeszcze dwie planety – tętniący życiem Eden oraz Terra – zamieszkałą przez wysokorozwiniętą cywilizacją na skaju zagłady.

Obce światy | Alien Worlds.
Obce światy | Alien Worlds | Netflix | 2020

Tak inne światy a jednak tak podobne.

Podczas 4 odcinków nie zobaczymy niczego “pozaziemskiego”. Tak – wszystkie stworzenia, gatunki mają bowiem swoje “odpowiedniki” na Ziemi czy to w postaci ekstremofili czy też nas ludzi. Wszechświat rządzi się bowiem takimi samymi prawami. Życie powstanie wszędzie tam gdzie są ku temu warunki. Będzie się rozwijać, ewoluować i w końcu ginąć.

Alien worlds
Obce światy – 4 egzoplanety.

Świetne efekty wygenerowanych światów.

Obce światy to z jednej strony doskonale wygenerowane komputerowo obrazy prezentujące nam jak mogą wyglądać inne “żyjące planety” i ich mieszkańcy. Z drugiej strony równie doskonałe ujęcia Ziemi, przyrody. Wszystko to uzupełnione dobrą narracją, informacjami naukowymi, wypowiedziami ekspertów.

Obce światy – Netflix | Trailer.

 

O filmie:
Tytuł oryginalny:
Alien worlds
Data premiery: 02.12.2020
Gatunek: Dokumentalny sci-fi


WSPOMÓŻ SERWIS

>> Prosimy - oceń nasz post <<

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba ocen: 121

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here